Close

18 julija, 2024

HIDRACIJA TELESA V POLETNIH MESECIH

Spoštovane sodelavke in sodelavci

Za star pregledniški rek, da se nočne izmene nikoli ne navadiš lahko vsaj  v poletnih mesecih rečemo, da »zadeva ne pije vode«. Seveda je delo v poletnih nočeh dosti bolj prijazno od tistega, ki ga opravimo v dnevnih izmenah, še posebej, ko se termometri povzpnejo čez 30 stopinj celziusa.  

Naloge, ki jih opravljajo OVKN-ji TVD, delavci režije ali pa  delavci vzdrževanja je pač takšne narave, da se visokim poletnim temperaturam  ne morejo  izogniti, pa naj gre za dnevno ali pa za nočno delo.  Delo je potrebno opraviti, če nam je prav ali ne. Dinamika in narava našega dela nam kakšnega pretiranega »zabušavanja« ne dovoljuje, storitve morajo biti narejene natančno in v določenem časovnem obdobju.  Se pa kot izkušeni OVKN-jevec  zavedam in hkrati apeliram, da naj delavci pri opravljanju delovnih nalog najprej poskrbijo za svoje zdravje.  Preventivno in v skladu z veljavnimi predpisi, da ne-bo pomote.

In, če že govorimo o hidraciji telesa pred in med opravljanjem dela se mi pred očmi prikaže prispodoba z našimi kolesarskimi junaki, ki prav te dni kolesarijo po Franciji. Kolesarji brez prepotrebne hidracije nebi zmogli premagovati takšne razdalje. Seveda so športniki brez primere dosti bolj pripravljeni kot mi, navadni smrtniki ampak, princip je isti. Če premalo pijemo, obstaja nevarnost dehidracije. Telo nas z žejo samo opomni, da moramo piti, ko delež vode upade za približno 0,5 %. Ko naša usta postanejo suha, pa je že skrajni čas, da nekaj popijemo, kajti takrat delež vode v telesu upade že za 4–6 %, pojavi se glavobol in zmanjšajo se naše kognitivne sposobnosti. V strokovni literaturi sem zasledil podatek, da človeško telo potrebuje med 1,5 in 2,5 litra tekočine dnevno. A neke splošne teze ni mogoče postaviti, saj so dejanske potrebe odvisne od številnih dejavnikov, kot npr. telesnih obremenitev, visokih temperatur, ki lahko potrebo po tekočini zvišajo na 3 litre dnevno, pa tudi suh zrak v pisarni, slana hrana, hrana, bogata z beljakovinami, ali zdravstvene težave, kot so bruhanje, driska in vročina, lahko povečajo potrebe po tekočini.

Skratka, pri tako ekstremnih temperaturah je za  opravljanje  del in nalog še toliko bolj potrebno zaužiti veliko količino vode, pa tudi kakšna senčka vedno pride prav.  

Članek zapisal: Robert Müllner