23 decembra, 2020

Utrinki iz leta 2020

Leto 2020 se neizbežno približuje koncu in zato je prav, da se spomnimo nekaterih najbolj pomembnih dogodkov, ki so zaznamovali to turbulentno obdobje. Na prvo mesto bomo postavili pojav korona virusa Covid 19, ki je temeljito spremenil dosedanje razmišljanje slehernega posameznika in ki na našo žalost še vedno kroji usodo sodobnega sveta. Če bi rekli, da je pojav svetovne pandemije nekaj običajnega bi se lagali sami sebi. V sodobni zgodovine narodov ne pomnimo tako zahrbtnega sovražnika, ki se je usedel prav v vse pore našega življenja. Življenje in z tem tudi naše navade smo morali čez noč prilagoditi navodilom strokovnih zdravstvenih služb, kar se je poznalo tudi pri opravljanju našega vsakdanjega dela. Delo odgovornih ljudi, ki vodijo državo je bilo podrejeno dvema osnovnima ciljema, reševanju človeških življenj, ter reševanju ogroženega gospodarstva, ter posledično socialnih stisk. Čisto nič drugače ni bilo tudi v naši družbi. V koncernu SŽD smo se na pojav virusa relativno pravočasno in kvalitetno odzvali. Zaposleni delavci smo imel na razpolago osnovno zaščito, sprejeti so bili tudi nekateri ukrepi iz proti koroskih zakonov. Kljub vsem sprejetim preventivnim ukrepom se je tudi v družbah SŽ okužilo večje število delavcev, k sreči brez večjih zdravstvenih posledic. Poslovodstvo koncerna je v sodelovanju s socialnimi partnerji moralo sprejeti vrsto ukrepov. Po eni strani je moral del družb skupine SŽ upoštevati stroge državne ukrepe, na drugi strani pa se je ohranjalo tisto potrebno ravnovesje vzdrževanja določenega števila pogodbenih obveznosti do naših partnerjev predvsem na tovornem delu. Skratka, poslovni izidi bi bili brez potrebnih ukrepov poslovodstva, ter brez pomoči države verjetno porazni in iz tega stališča lahko ugotovimo, da smo tudi leto 2020 prebrodili relativno uspešno. Poleg tega je potrebno povedati, da je bilo leto 2020 zelo plodno tudi na vseh ostalih področjih, kot je na primer pri realizacija nakupa in prihod prvih novih potniških vlakov, podpisana je bila pogodba o nadaljevanju projekta Emonika, nenazadnje je pred realizacijo tudi vstop novega strateškega partnerja v družbo SŽ T.P. d.o.o. in Fersped d.o.o. ki po prvih izjavah 49% solastnika veliko obeta. Ključni projekt izgradnje 2TDK se kljub parcialnim problemom z razpisi vendarle premika v pravo smer, kar je za razvoj železnic in Luke Koper v RS ključno. Sindikati SŽ so bili udeleženi na predstavitvi rezultatov prve faze projekta »Prenove kadrovskega sistema«, ki vključuje vrednotenje delovnih mest, prenovo plačnega sistema in priprave kadrovskega načrta družb v skupini SŽ. Na predstavitvi je bila predstavljena prva faza projekta in predstavitev metodologije. V SVPS bomo projekt »Prenove kadrovskega sistema« budno spremljali in z svojim znanjem, ter prakso tujih železniških uprav poizkušali izboriti čim boljšo pozicijo. Tudi v sindikalni centrali SZS Alternativa, katere član je od leta 1999 tudi SVPS je bilo opravljeno ogromno dela, predvsem pri spremljanju in implementaciji proti koronskih zakonov. Tudi v letu 2020 je bilo v družbi SŽ VIT d.o.o. službi za TVD najbolj aktualno vprašanje zagotavljanja ustreznega števila delavcev, kjer zaradi napovedanega odhoda večjega števila delavcev v pokoj in pospešenega koriščenja letnega dopusta prihaja do primanjkljaja. Po zagotovilih predsednika SVPS je v začetku prihodnjega leta v planu izvedba šole za preglednike vagonov. V letu 2020 je bilo delo Sindikata vozovnih preglednikov Slovenije prilagojeno preventivnim državnim ukrepom in navodilom NIJZ. Seje odborov, komisij, ter Skupščine SVPS so bile prilagojene, predsedstvo je večino dela opravilo na daljavo. Na žalost v letu 2020 ni bilo mogoče izvesti tradicionalnega Srečanja SVPS, kot tudi vseh ostalih družabnih dogodkov. Sindikalni zaupniki SVPS so na terenu po svojih najboljših močeh opravljali svoje poslanstvo. Za boljšo informiranost članstva smo poskrbeli z realizacijo projekta prenove spletne strani sindikata. V leto 2021 stopamo z novim zagonom in pričakovanjem. Že na začetku leta bomo poskrbeli za ureditev nove počitniške hišice v kampu Kozarice, s katerim že 10 let izvrstno sodelujemo. Z povečanjem kapacitet na Jadranu zasledujemo naš osnovni cilj, da članstvu našega sindikata omogočimo možnost koriščenja udobnega in predvsem finančno ugodnega preživljanja letnega dopusta na Jadranu.

Za konec leta 2020 pa si bomo izposodili misel Sharon Salzberg, avtorice in učiteljice budistične meditacije na Zahodu, ki je skupaj z partnerji soustanovila društvo za meditacijo Insight v Barreu, Massachusettsu.

Ni pomembno, kako dolgo smo živeli z omejitvami. Če stopimo v temno sobo in prižgemo luč, ni pomembno, ali je bila soba v temi en dan, en teden ali deset tisoč let – prižgemo luč in je razsvetljena. Ko se zavemo svoje sposobnosti za ljubezen in srečo … je luč prižgana. Sharon Salzberg